Skolledningens veckobrev v.7

Tack alla föräldrar från Mango och Vinbär för ett trevligt föräldrafika i tisdags!

Föräldrafika Citron

Tisdagen den 13/2 har Citron föräldrafika klockan 15.30-17.00. Rektor presenterar sig 15.30 och 16.30.

Skolval

Vi påminner föräldrar i årskurs 6 att söka skola före den 15/2.

Skolbesök

Grundskolechef Peter Bragner har varit på skolbesök och besökt lektioner och pratat med elever om deras lärande. Som ny grundskolechef vill han få en inblick i hur skolorna i hans område fungerar.

Klassbesök

Heidi fortsätter besöka klasserna de kommande veckorna.

Bildutställning i Navet

Välkomna att besöka bildämnets fantastiska porträttutställning i Navet!

Förkylningstider

Vi ber om er hjälp att påminna barnen att tvätta händerna ofta  för att undvika smittspridning på skolan.

Vecka 6

Grundskolechef hälsar rektor Heidi välkommen till Årstadalsskolan

I tisdags hade vi besök av vår Grundskolechef Peter Bragner. Han träffade personalen och berättade det uppdrag som rektor har för skolan. Han möttes till sång och musik av vår fantastiska kör som leddes av vår musiklärare Irina som bland annat sjöng ”Välkommen hit till skolan”, vilket var mycket uppskattat. Den 9 februari kommer Peter hit till skolan igen och kommer då besöka några klasser och träffa elever och samtala om lärande.

Avlusningsdagar

Nu i helgen den 2-4 februari är det avlusningsdagar.
Här behöver vi hjälp av alla er föräldrar och att ni kammar igenom era barns hår så att vi på detta sätt kan undvika stora lössepidemier på skolan.

Läs mer om avlusningsdagarna här

Nationella prov

Denna vecka startar sexorna med sina Nationella prov i svenska. Dessa kommer genomföras tisdagen den 6 februari och 8 februari. Datumen är gemensamma för alla elever som går i årskurs sex i Sverige. Vi önskar alla elever lycka till.

Utvecklingssamtal

Under februari månad kommer de flesta elever ha sina utvecklingssamtal. Inför utvecklingssamtalen skriver alla lärare skriftliga omdömen i skolwebben. Omdömena är en beskrivning av elevens kunskapsutveckling i förhållande till kunskapskraven i alla de ämnen som eleven får undervisning i den aktuella terminen. Vi uppmanar alla vårdnadshavare att logga in i skolwebben och ta del av barnens omdömen som föreberedelse inför utvecklingssamtalet.

Brukarundersökningen

Vi påminner alla föräldrar som har elever som går i Förskoleklass och årskurs 2 att svara på webenkäten, (Brukarundersökningen)  sista dag att besvara den är 2 mars.

Vilka omdömen kan eleverna få i de olika årskurserna?

De finns tre olika nivåer på omdömen, godtagbara kunskaper, mer än godtagbara kunskaper och otillräckliga kunskaper

I åk 1-5 och i alla ämnen används omdömen godtagbara och otillräckliga kunskaper och dessutom används ”mer än godtagbara kunskaper” i vissa årskurser och ämnen vilket redovisas här nedanför.

Åk 1-3

Omdömet: godtagbara kunskaper, mer än godtagbara kunskaper och otillräckliga kunskaper används i ämnena:

Svenska och matematik i årskurs 1-3

Engelska och slöjd från och med årskurs 3

Omdömet: godtagbara kunskaper och otillräckliga kunskaper används i ämnena:

NO, SO, Idrott och hälsa samt  Musik i årskurs 1-3

Åk 4-5

Omdömet: godtagbara kunskaper, mer än godtagbara kunskaper och otillräckliga kunskaper används i alla ämnen

Svenska, matematik, engelska, Idrott och hälsa samt musik

Historia, Samhällskunskap, Geografi, Religion, Teknik, Kemi, Fysik, Biologi, Bild, Slöjd

Åk 6

Eleverna får betyg

 

Trevlig helg Heidi, Marie och Åsa

 

Vecka 5

Den här veckan har vi haft en informationskväll för de vårdnadshavare som har ett barn som ska börja i Förskoleklass till hösten. Det var drygt 100 föräldrar som kom på denna informationsträff, kul att så många är intresserade av vår skola. Vi startade kvällen i idrotthallen med en kort allmän information därefter gick vi tillsammans upp på Citron och Vinbär och tittade på våra lokaler. Här fick alla möjlighet att ställa frågor till oss i personalen.

Ansökningsperioden för dig som antingen har ett barn som ska börja skola till hösten eller har ett barn som går i årskurs 6 och till hösten ska börja årskurs 7 är mellan 15 januari och 15 februari. Ansökan görs via www.stockholm.se/sokaskola

 

 

Vecka 4

Nu har jag börjats som rektor på Årstadalsskolan.
All skolverksamhet är igång efter lovet och datum är bestämt för ”Föräldrafikat” och  skolans föräldraråd

Jag har varit och presenterat mig för alla klasser. Det har varit så roligt att träffa eleverna och personalen som alla har varit så välkomnande. Jag har talat om för klassena att jag ska följa varje klass då och då under en skoldag. Jag har lagt in besöksdatum i kalendern och det blir 2-3 klasser/vecka under januari och februari. Jag har redan hunnit besöka tre klasser. Samtidigt så är det nu en period där vi som skola ska skapa rutiner och vanor som självständig skola efter att ha varit en enhet med Gröndalsskolan. Under kommande läsår kommer vi att arbeta fram skolans gemensamma vision med både elever och vuxna.

Har ni frågor så kontakta mig,
heidi.hard.af.segerstad@stockholm.se
076-12 47 554

Vi i skolledningen har nu bokat in två datum för
Föräldraråd
Tisdagen den 6 mars kl. 18.00-19.30 och
Torsdagen den 26 april kl. 18.00-19.30.

Kallelse kommer till föräldrarådsrepresentanterna.
Alla klasser har ännu inte bestämt representanter så därför har vi bett mentorerna att ta upp frågan med er föräldrar.

Välkomna på ”Föräldrafika” med presentation av skolans nya rektor.

Mango och 3A: 6 februari kl. 15.00-16.30.
Rektor har en presentation kl.16.00

Vinbär:              6 februari kl. 16.00-17.30
Rektor har en presentation kl 16.30 och 17.15

Citron:              13 februari kl. 15.30-17.00.
Rektor har en presentation kl 15.30 och 16.30

Trevlig vinterhelg

Skolledningen
Marie Johansson, Åsa Nilsson och Heidi Hård af Segerstad


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *